Od 3 do 12 listopada 15 uczniów z klasy 4a wraz z opiekunami uczestniczy w projekcie Erasmus+, sektor Młodzież, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej - projekt nr 2023-1-PL01-KA151-YOU-00011409829.
W malowniczej miejscowości na Podhalu GLICZARÓW GÓRNY wspólnie z grupą młodzieży z polskiej szkoły na Litwie poznają kulturę, sztukę, tradycje i historię swoich krajów. Udział w projekcie to dla uczestników okazja do rozwoju horyzontów intelektualnych, kompetencji społecznych i osobistych. Głównym językiem w trakcie wymiany jest język angielski.
Młodzież uczestniczyła już w zajęciach teambulidingowych, name games, icebreking games. Wzięła udział w grze terenowej "Kultura wokół nas" i debacie na temat elementów kultury zakończonej prezentacją multimedialną zgromadzonego materiału.
W niedzielę młodzież kontynuowała zajęcia integracyjne oraz przygotowywała filmiki na temat różnic kulturowych Polski i Litwy.
Podczas polskiego wieczoru narodowego nasi uczniowie zaprezentowali informacje o naszej szkole, Lubrańcu i regionie, krótki filmik prezentujący Kujawiaka oraz piosenki w wykonaniu całej grupy.
W poniedziałek uczniowie montowali filmiki na temat różnic kulturowych. Pomiędzy zajęciami był oczywiście czas na spacer po okolicy, aby podziwiać przepiękne widoki
Zajęcia popołudniowe to debata Oksfordzka na 2 tematy: ,,Rozwój przemysłu jest ważniejszy niż rozwój kultury" oraz ,,Przywiązanie do tradycji narodowych hamuje rozwój społeczeństwa". Podsumwaniem było wskazanie możliwości jakie UE daje młodym ludziom. Dzień zakończyła prezentacja filmików kulturowych.
W kolejnym dniu projektu i pobytu w Gliczarowie Górnym uczniowie pracując w grupach, rozwijali kompetencje cyfrowe. Mieli za zadanie zaprojektować ulotki oraz plakaty dotyczące programu Erasmus+ z użyciem Canvy. W drodze głosowania wybrali najlepszą ulotkę, która w czwartek zostanie wykorzystana podczas spotkania z mieszkańcami Zakopanego. Wieczorem cała grupa uczestniczyła w narodowym wieczorze litewskim. Była to okazja, aby poznać zabytki Litwy, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu solecznickiego, szkołę w Solecznikach, nauczyć się kilku słów po litewsku oraz posmakować specjałów kuchni litewskiej. Młodzieży najbardziej spodobała się zabawa ludowa,, Grybų raut".zaWieczór kończył wspólny polonez i belgijka.
W czwartek uczniowie wybrali się na wycieczkę do Zakopanego. Na początek pod Wielką Krokiew. Kolejnym punktem programu był wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego - to idealne miejsce do zapoznania się z przyrodą i kulturą Tatr. Ekspozycja w przystępny sposób pozwoliła zrozumieć genezę powstania najwyższego pasma Karpat, jego wyjątkowość i złożoność. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Małopolsce. W środku znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. Spacer edukacyjny po ośrodku zajął około godziny. Pierwszym punktem wycieczki była największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która była na niej wyświetlana, towarzyszył komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze, które ukazały tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania można było zajrzeć także do jaskini, która bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego. Następnie uczniowie przystąpili do realizacji kolejnego punktu projektu, czyli gry miejskiej. Przeprowadzono quiz wiedzy o Litwie i programie Erasmus z mieszkańcami Zakopanego. Po wykonaniu zadań - spacer na Krupówkach.
Niedziela to ostatni dzień pobytu grupy uczniów z kl.4a i ich opiekunów w Gliczarowie. Wszystkie działania związane z realizacją zadań projektu unijnego zostały podsumowane, uczestnicy nabyli nowe umiejętności i kompetencje, otrzymali certyfikaty Youthpass i Fundacji Rozwoju Edukacyjnego Progres.
Bogatsi o nowe doświadczenia i zawarte przyjaźnie nasi uczniowie wracają dziś do domów - zobaczcie jak pięknie - zimowo -pożegnały ich góry! Do zobaczenia w szkole - wracajcie bezpiecznie!