Ze względu na nową podstawę programową matura ta, po raz pierwszy od kilku lat będzie przygotowana inaczej niż dotychczas. Dzięki wykładom przeprowadzonym przez ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przyszli absolwenci mięli okazję szczegółowo dowiedzieć się jak mogą przygotować się do egzaminu dojrzałości i czego spodziewać się po nowo wprowadzonych zasadach.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, planowany egzamin stawia sobie za cel przede wszystkim skłonienie uczniów do logicznego, racjonalnego i kreatywnego myślenia.

Godzinne wykłady przeprowadzone w audytorium UMK dotyczyły między innymi modyfikacji zachodzących w maturach ustnych z języka polskiego i języków obcych, w częściach pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, a także dodatkowych, na poziomie rozszerzonym, takich jak biologia czy chemia.

Niezwykle cenne były wskazówki odnoszące się do egzaminu maturalnego z matematyki, która z pewnością rodzi największe obawy wśród naszych uczniów. Jak się jednak okazało, nie taka matematyka straszna, jak ją malują. Z kilkoma sprytnymi sposobami i przy pomocy logicznego myślenia można sobie z nią bardzo skutecznie poradzić.

W przerwach między wykładami, uczniowie mogli wyruszyć na targi dla maturzystów, gdzie mięli możliwość nabycia niezbędnych do przygotowań pomocy naukowych, a także zapoznania się z ofertami różnych uczelni. Pośród tak wielu promujących się stanowisk każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Z całą pewnością duże zaciekawienie budził sam obiekt UMK, który jest naprawdę imponujących rozmiarów. Dla przyszłych studentów, którzy wiązali swoją przyszłość właśnie z tym uniwersytetem, była to dodatkowa sposobność do bliższego zapoznania się ze szkołą wyższą.

Dzięki precyzyjnym wyjaśnieniom nowa matura nie budzi wśród nas już żadnych niedomówień i wątpliwości. Miejmy nadzieję, że innowacyjne rozwiązania będą niosły ze sobą same korzyści dla naszej edukującej się młodzieży.

Wszystkim maturzystom życzymy wytrwałości, przepełnionej zapałem do pracy oraz osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Patrycja Śmiałek