O godzinie 8.00 autokar podjechał pod budynek naszej szkoły i ruszyliśmy w drogę. Czas jazdy mijał nam szybko i przyjemnie. Zawiązały się nowe znajomości, młodzież lepiej się zintegrowała. Po niespełna dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce.

Pierwszym punktem programu był pokaz pt. "ZIEMIA-PLANETA KOPERNIKA". Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy film o naszej planecie. Dowiedzieliśmy się czym jest zodiak, na czym polega zaćmienie, fazy księżyca, skąd się biorą dni i noce. Pokaz był wzbogacony o relaksacyjną i rozluźniającą muzykę. Wszystko oglądalismy na ogromnej kopule, która cała była pokryta obrazem.

Kolejnym punktem pobytu w Centrum Popularyzacji Kosmosu była bardzo interesująca wystawa w Geodium. W centrum sali znajdował się oświetlony model kuli ziemskiej. Wokół znajdowały się interaktywne urządzenia, dzięki którym za pomocą przycisków można samodzielnie eksperymentować. Na ścianach znajdowały się modele m.in. wulkanu, oceanu lub lodowca. Młodzież mogła zobaczyć trzęsienie Ziemi, obserwować lepkość cieczy, odnawialne źródła energii oraz ułożyć naszą planetę z płyt litosfery.

Ostatnim elementem zwiedzania Planetarium była wystawa w Orbitarium. W centrum umiejscowiony był model sondy "Cassini". Dzięki pulpitom można było sterować jej urządzeniami, zobaczyć gdzie znajduje się silnik, itp. Na zawieszonych ekranach oglądaliśmy krótkie animacje na temat misji kosmicznych oraz planet Układu Słonecznego. Dużą uwagę przykuło urządzenie, na którym można było poznać swoją wagę na innych planetach. Młodzież obserwowała jak powstaje tornado, poznała ciężkość innych planet oraz sprawdzała czy naprawdę odległy sygnał dociera do nas z opóźnieniem. Uczniowie mogli się przekonać, że astronomia może być przyjemna i ciekawa.

Po ciekawych zajęciach w Planetarium licealiści przeszli na Starówkę, pod pomnik słynnego astronoma - Mikołaja Kopernika. Następnie zaspokoiliśmy swój głód w MCDonald's. Później odwiedziliśmy sklepy z najsmaczniejszymi Toruńskimi Piernikami oraz zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych zdjęć. Niektórzy uczniowie mieli okazję zrobić sobie zdjęcie ze spacerującymi klaunami, promującymi Święto Makaronu.

Lekko zmęczeni spacerowaniem po urokliwych uliczkach miasta, pełni doznań i wrażeń z pobytu w Toruniu udaliśmy się w drogę powrotną.

Jolanta Stankiewicz